IMG_7258
IMG_7186
2016 02 20 1656 Kulice

PROGRAM WYDARZEŃ

11 marca 2016 r.
Kulice – ku przyszłości – inauguracja ośrodka US

Kulice – ku przyszłości będzie prezentacją nowej formuły funkcjonowania Ośrodka w sferze nauki, edukacji i kultury w oparciu o potencjał naukowy i kulturalny Szczecina. Trudny do przecenienia w tym zakresie jest także wkład organizacyjny i intelektualny partnerów z Niemiec, a także instytucji i stowarzyszeń ziemi goleniowskiej i sąsiadujących gmin oraz podobnych ośrodków z krajów europejskich – zwłaszcza nadbałtyckich. Program zebrania przewiduje dyskusję na temat wizji działalności Ośrodka Konferencyjno-Edukacyjnego Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach.
Czytaj więcej…

Koordynatorzy: dr Sławomir Szafrański, dr Paweł Migdalski

15 kwietnia 2016 r.
II Popołudniowe spotkania kulickie – Struktura, proces, czas – warunki geologiczne częścią dziedzictwa przyrodniczego regionu Ziemi Nowogardzkiej

Tematyka drugiego spotkania w cyklu – skierowanego przede wszystkim do społeczności lokalnej i miłośników tematyki regionalistycznej – będzie dotyczyła bogactwa geologicznego ziemi nowogardzkiej oraz jego walorów edukacyjno-turystycznych, które można wykorzystać, między innymi, w dydaktyce szkolnej.
Czytaj więcej…

Współorganizatorem jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy – Oddział Pomorski.
Koordynatorzy: dr Paweł Migdalski, dr Artur Skowronek (PIG-PIB)

21 maja 2016 r.
Warsztaty – Akademia rodzica i nauczyciela

Całodniowe wydarzenie obejmie blok wykładów i mini-warsztatów adresowanych do rodziców i nauczycieli – poruszane będą przede wszystkim zagadnienia z zakresu pedagogiki i psychologii. Uczestnicy zostaną zapoznani z wybranymi metodami rozwiązywania problemów w komunikacji rodzic – dziecko oraz sposobami odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci, a także metodami radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Część zajęć będzie poświęcona zagadnieniem z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci i seniorów oraz przeciwdziałania uzależnieniu od internetu. Uczestnicy będą mogli wybrać moduły zajęć.

Spotkanie współorganizowane z Uniwersyteckim Centrum Edukacyjnym.
Koordynatorzy: dr hab. Małgorzata Machałek prof. US, dr Sławomir Szafrański

czerwiec 2016 r.
I pierwsze kulickie warsztaty doktoranckie

Warsztaty dla doktorantów Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu w Greifswaldzie, którzy zajmują się tematami z zakresu nauk historycznych, społecznych i kulturoznawstwa. Uczestnicy zaprezentują swoje tematy oraz poddadzą je dyskusji w międzynarodowym gronie studentów oraz ekspertów z obu uniwersytetów. Językiem obrad będzie angielski, tematy można też prezentować w języku polskim lub niemieckim.

Koordynator: prof. dr hab. Jörg Hackmann

1 czerwca 2016 r.
Dzień Dziecka w Kulicach

Coroczna impreza w dworze i parku adresowana do dzieci z Kulic.
Koordynatorka: Teresa Kania

3–4 czerwca 2016 r.
Konferencja Nowe pogranicze – 25 lat dialogu

Dwudniowe wydarzenie ma związek z obchodami dwudziestopięciolecia podpisania układu o dobrym sąsiedztwie między Polską a zjednoczonymi Niemcami. Podczas kongresu przedstawione zostaną referaty podsumowujące ćwierć wieku współpracy polsko-niemieckiej na tle działalności największych organizacji pozarządowych szeroko rozumianego pogranicza nie z perspektywy centralnej, ale oddolnej – poszczególnych regionów. Głównym celem spotkania jest wypracowanie programu dalszej długofalowej współpracy poszczególnych organizacji.
Koordynatorzy: dr Paweł Migdalski, dr Sławomir Szafrański

11 czerwca 2016 r.
Muzyka we dworze I. Koncert Muzyczne obrazy natury

Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie (przygotowanie – Urszula Stawicka). W programie znajdą się utwory epoki baroku. Koncert połączony będzie z wykładem popularyzatorskim poświęconym jednemu z najwybitniejszych dawnych kompozytorów pomorskich Dzieła wokalne Philippa Dulichiusa (1562–1631).

Współorganizator: Zespół Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
Koordynatorzy: Urszula Stawicka, dr Paweł Migdalski

17 czerwca 2016 r.
III Popołudniowe spotkania kulickie – Literatura na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–2015. Książki siedemdziesięciolecia

Na III Popołudniowym spotkaniu kulickim referenci przedstawią wybrane książki przynależące do trzech gatunków piśmiennictwa: autobiografii, reportażu i eseju. Te trzy formy, realizowane dość często przez zachodniopomorskich twórców, miały – i wciąż mają – wpływ na kształtowanie nie tylko życia literackiego na Pomorzu, ale także regionalnej tożsamości, która od 1945 roku podlega nieprzerwanym przeobrażeniom. Tematyka podjęta w referatach zostanie rozwinięta w dyskusji o kanonie literatury zachodniopomorskiej.
Koordynatorzy: dr Sławomir Iwasiów, dr Paweł Migdalski

Początek lipca 2016 r.
I Wyprawa Studyjna Śladami Siedzib Rycerskich Pomorza

Całodniowe wydarzenie skierowane do wszystkich zainteresowanych dawnymi fortyfikacjami zamkowymi Pomorza, łączący zwiedzanie najciekawszych, ale najmniej znanych, gdyż często prawie niewidocznych gołym okiem, siedzib rycerskich na Pomorzu oraz popularno-naukowe wykłady specjalistów ukazujących najnowszy stan badań nad tymi obiektami.
Koordynator: dr Paweł Migdalski

29 września 2016 r.
IV Popołudniowe spotkania kulickie – Pomorskie siedziby ziemiańskie jako ośrodki kultury

Na kolejnym popołudniowym spotkaniu kulickim zostaną podjęte wybrane problemy związane z siedzibami ziemiańskimi na Pomorzu jako ośrodkami kultury – od czasów ich powstania do chwili obecnej. Podkreślone zostaną między innymi kwestie współczesnego wykorzystania takich obiektów oraz ich wartości dla edukacji. Spotkanie jest skierowane do wszystkich zainteresowanych problematyką dziedzictwa kulturowego Pomorza i jego praktycznego wykorzystania.
Koordynator: dr Paweł Migdalski

 

ARCHIWUM:

13 stycznia 2016 r.
I Popołudniowe spotkania kulickie – Z przeszłości Kulic

Celem spotkania jest ukazanie w formie popularnonaukowej wybranych zagadnień z przeszłości Kulic i okolic – począwszy od czasów prehistorycznych aż do współczesności – oraz ich walorów edukacyjnych. Sympozjum jest skierowane do osób zainteresowanych dziejami Kulic i historią ziem nowogardzkiej oraz doberskiej, szczególnie nauczycieli.

Koordynatorzy: dr Paweł Migdalski, dr Sławomir Szafrański

20 lutego 2016 r.
I Kongres lokalnych organizacji pozarządowych

Podczas Kongresu poruszane będą poruszane zagadnienia związane ze współpracą Ośrodka oraz stowarzyszenia Akademia Kulice z organizacjami pozarządowymi działającymi zwłaszcza na terenie powiatu goleniowskiego. Szczególna uwaga zostanie skupiona na następujących zagadnieniach: potrzeby organizacji pozarządowych, diagnoza możliwości działania w regionie, wymiana dotychczasowych doświadczeń, dyskusja o potrzebie transferu know-how z Uniwersytetu Szczecińskiego do regionu, uzyskanie wsparcia merytorycznego ze strony uczelni dla działań organizacji lokalnych. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowo-wykładowy, poświęcony działalności organizacji pozarządowych oraz możliwości pozyskiwania środków.

Koordynatorzy: dr Sławomir Szafrański, Krzysztof Trzciński